Yeni Nesil Sensör Tasarımı

Yeni Nesil Sensör Tasarımı

Meslek Yüksekokulumuz Laboratuvar Teknolojisi Programı'nda görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Rukiye Ayrancı'nın da yazarları arasında olduğu 'Gelişmiş Sensör Özellikleri İçin Bakır Nanopartikül ile Dekore Edilmiş Sandviç Tipi Tek Katmanlı Grafen Tasarımı' başlıklı makale İngiltere merkezi Journal of Physics D'nin son sayısında yer aldı.

Meslek Yüksekokulumuz akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Rukiye Ayrancı'nın yazarlarından biri olduğu makale Journal of Physics D'de yayımlandı.

‘Gelişmiş Sensör Özellikleri İçin Bakır Nanopartikül ile Dekore Edilmiş Sandviç Tipi Tek Katmanlı Grafen Tasarımı’ başlıklı çalışmayı Pamukkale Üniversitesi Kimya Bölümünden Prof. Dr. Metin Ak, Biyomedikal Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Cumhur Gökhan Ünlü, Doç. Dr. Tuğba Soğancı ve Almanya Duisburg-Essen Üniversitesi Fizik Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Acet ile birlikte hazırladıklarını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Rukiye Ayrancı, yayımlanan çalışmanın Bant Boşluğu Kontrolü yöntemi ile tasarlanan sandviç tipi yapıların pratik uygulamalar için olağanüstü optik ve elektriksel özelliklere sahip olacağına yönelik çalışmalardan hareketle başlatıldığını söyledi.

"Bakır nanopartikül kümeleri içeren sandviç tipi tek katmanlı grafen tasarımı yapılan çalışmada, hazırlanan bu platform ilk kez enzimatik olmayan bir sensör platformda kullanıldı" diyen Dr. Öğr. Üyesi Ayrancı, araştırma sonucunda ortaya çıkan bulguları "Hazırlanan bu yeni platformunun sakkaritlere karşı gösterdiği sensör özellikleri sandviç tipi olmayan bakır modifiye edilmiş tek tabaka grafen ile karşılaştırıldığında sandviç tipli sensör platformunun tayin sınırı, kararlılık ve tepki süresi gibi sensör özelliklerini çok önemli ölçüde artırdığı gözlendi. Daha da önemlisi sandviç yapının bir koruyucu tabaka gibi görev yaparak yapıdaki nanopartikülleri elektrokimyasal, optik ve benzeri çevre koşullarından koruduğu belirlendi" ifadeleriyle özetledi.

Son Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, Cuma