Yeni Öğrenciler İçin Ders Kayıt Duyurusu

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

2019-2020 GÜZ YARIYILI

 DERS KAYIT DUYURUSU

(YENİ ÖĞRENCİLER)

 

A- DERS KAYIT TAKVİMİ

Ders Kayıt Tarihleri

-Başlangıç

09 Eylül 2019 (Saat: 10.00)

-Bitiş

11 Eylül 2019 (Saat: 23.59)

Derslerin Başlama Tarihi

16 Eylül 2019

Mazeretli Ders Kayıt Başvuru Tarihleri

16-17 Eylül 2019  (Saat:17.30’ a kadar)

Mazeretli Ders Kayıt Tarihleri

19-20 Eylül 2019  (Saat:17.30’ a kadar)

B- ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

1.Üniversitemize ait eğitim öğretimi düzenleyen mevzuatı mutlaka okuyunuz.

2.Üniversitemiz internet sayfasından yapılan duyuruları sürekli takip ediniz.

3.Öğrenci Bilgi Sisteminde (OBS) kayıtlı olan GSM numaranızı ve diğer iletişim bilgilerinizi sürekli güncel tutunuz.

4.Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) giriş şifrenizi kimseyle paylaşmayınız.

5.Ders kaydını yaptırmamanız durumunda,  2019-2020 Güz Yarıyılında derslere devam edemeyeceğinizi ve öğrencilik haklarından faydalanamayacağınızı unutmayınız.

6.Birinci yarıyıla ait tüm derslerin seçilmesi zorunludur.

Not: Yabancı Dil muafiyet sınavına girmek için başvuru yapmış olsanız bile, ders seçimi yaparken Yabancı Dil I dersini de ekleyeniz.

7. Mazereti nedeniyle ders kayıt tarihlerinde ders seçmeyen veya kesinleştirmeyen öğrenci, ancak mazeretli kayıt başvuru tarihleri içerisinde başvurması ve mazeretinin birim yönetim kurulunda kabul edilmesi halinde mazeretli kayıt tarihlerinde ders kaydı yapabilecektir.

8a) Zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı olan programlara kayıt yaptıran öğrencilerin ders kaydı yaptırmalarına gerek yoktur. Bu öğrencilerden ikinci öğretim bölümlerine kayıt yaptıranlar ile bir yükseköğretim programına kayıtlı iken, Üniversitemizde herhangi bir programın normal öğretimine kayıt yaptıran öğrenciler , kayıt yaptırdıkları bölümlerine ait katkı payı/öğrenim ücretini (harç) ödemeleri yeterlidir. İngilizce Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDYS) 05 Eylül 2019 tarihinde, İngilizce Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı (YDBS) 16 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olup,  İngilizce zorunlu hazırlık sınıfı dersleri de 16 Eylül 2019 tarihinde başlayacaktır. (Not: Zorunlu Hazırlık Sınıfına kayıtlı öğrenciler Bahar Yarıyılı kayıt yenileme tarihlerinde Bahar Yarıyılı harcını da ödemek zorundadırlar.)

Zorunlu İngilizce hazırlık sınıfına devam edecek öğrencilerin http://ydyo.dpu.edu.tr/ internet adresinde yayınlanan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

b) İslami İlimler Fakültesi İlahiyat Bölümü Zorunlu Arapça hazırlık sınıfına kayıt yaptıran öğrencilerin ders kaydı yaptırmalarına gerek yoktur. Bu öğrencilerden ikinci öğretim bölümlerine kayıt yaptıranlar ile bir yükseköğretim programına kayıtlı iken, Üniversitemizde herhangi bir programın normal öğretimine kayıt yaptıran öğrenciler, kayıt yaptırdıkları bölümlerine ait katkı payı/öğrenim ücretini (harç) ödemeleri yeterlidir. Zorunlu Arapça Hazırlık Yeterlik Sınavı 06 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olup,  Zorunlu Arapça Hazırlık Sınıfı dersleri 09 Eylül 2019 tarihinde başlayacaktır. (Not: Zorunlu Arapça Hazırlık Sınıfına kayıtlı öğrenciler Bahar Yarıyılı kayıt yenileme tarihlerinde Bahar Yarıyılı harcını da ödemek zorundadırlar.)

Zorunlu Arapça hazırlık sınıfına devam edecek öğrencilerin http://iif.dpu.edu.tr/ internet adresinde yayınlanan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

9.İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfına kabul edilen öğrenciler henüz ilan edilmediğinden, İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfına başvuran öğrencilerin de yerleştikleri bölüm ders kaydını yapmaları gerekmektedir.

Not: İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık sınıfına kabul edilen öğrenci listesi, Yabancı Dil Yeterlilik ve Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavlarının yeri ve saati ve hazırlık sınıfları ile ilgili diğer duyuruların Yabancı Diller Yüksekokulu’nun http://ydyo.dpu.edu.tr internet adresinden ilan edileceğinden, ilgili öğrencilerin söz konusu internet sitesini takip etmeleri gerekmektedir.

C- ÖĞRENİM ÜCRETİ (HARÇ) ÖDEME

İkinci öğretim programlarına kayıt yaptıran öğrenciler  ile bir yükseköğretim programına kayıtlı iken, Üniversitemizde herhangi bir programın normal öğretimine kayıt yaptıran öğrencilerin ders kayıt aşamasına devam edebilmeleri için, öncelikle öğrenim ücretini ödemeleri gerekmektedir. Öğrenim ücretini ödemeyen öğrenci, ders seçim işlemini yapsa bile ders kaydını kesinleştiremeyeceğinden kaydı geçersiz olacaktır.

Öğrenim ücretinin ödenmesi ile ilgili açıklamalar için tıklayınız

D- DERS KAYDI

09-11 Eylül 2019 tarihleri arasında ders kaydı yaptıracak öğrencilerimizin aşağıda belirtilen adımları izlemeleri gerekmektedir.

  1. SİSTEME GİRİŞ

Kullanıcı adınız: Öğrenci numaranız, geçici şifreniz: T.C. Kimlik numaranızın ilk 5 rakamı

      2DERS EKLEME

  • [Ders ve Dönem İşlemleri] menüsüne giriniz,
  • [Ders Kayıt] alt menüsüne giriniz.
  • (+) butonuna basarak birinci yarıyıla ait tüm dersleri ekleyiniz.

Birinci Yarıyıla ait tüm derslerin seçilmesi zorunlu olup, Yabancı dil dersi muafiyet sınavına girmek için başvuru yapmış olsanız bile, ders seçimi yaparken İngilizce I dersini de eklemeniz gerekmektedir.

     3KESİNLEŞTİRME

- Ders ekleme işlemi tamamlandıktan sonra ders kaydının kesinleştirilmesi gerekmektedir.

Bunun için;

Önce “Kontrol Et” butonuna sonra da “Kesinleştirme” butonuna tıklayınız.

Öğrenim ücreti/ katkı payı ödemesi gereken öğrenciler, ücretlerini ödemeden kesinleştirme işlemi yapamazlar.

E- DERS PROGRAMLARINI İNCELEME

 Dersler 16 Eylül 2019 tarihinde başlayacak olup,  ders kaydını başarılı bir şekilde kesinleştiren öğrenciler, Öğrenci, İşleri Bilgi Sistemine giriş yaparak,  [Genel İşlemler] menüsü altındaki  [Ders Programı] menüsünden, ders koduna göre ders gün ve saatlerini, dersliklerini ve öğretim elemanını öğrenebilirler.

09 Eylül 2019, Pazartesi / 873 defa okundu.